KAPR NA ČERNO (Recept z třicátých let minulého století)

XBAZAR.eu  : KUCHTIK / RECEPTY / STARÉ RECEPY / 


Na Štědrovečerní stůl !!

KAPOSTUP PŘÍPRAVY: 1. Vykuchaný kapr se propláchne uvnitř trochou octa, který se s krví sleje do nádobky. Poté se kapr rozseká na kusy, nasolí a nechá uležet. Do kastrolu se dá na kilového kapra litr vody, asi 5 lžic octa, cibule, celer, bobkový list, 3 hřebíčky, několik pepřů a nového koření. Může se přidat i několik jader z vlašských ořechů a sušených švestek, též kousek másla. Když směs asi ¼ hodiny vařila, vloží se do ní kapr, vaří do měkka, načež se dírkovanou plochou lžící vyndá. Do polévky se dá dle chuti citronové šťávy, kousek citronové kůry, trochu páleného cukru, asi 3 lžíce červeného vína, ocet, jimž byla ryba vypláchnuta, lžíce bezinkové nebo malinové zavařeniny a dle potřeby 3 tabulky strouhaného perníku. Omáčka se povaří, a když je správně hustá, procedí se, maso do ní vloží, přidá hrst hrozinek, kdo má rád i krájené loupané mandle a nechá se několik hodin uležet. Nejlépe jest připravit kapra den před tím, než se potřebuje, aby se omáčka hodně rozležela. Když se ohřívá, je lépe vyndat jej z omáčky, aby se nerozvařil, tuto dobře povařit, kapra ohřát nad párou, uložit na mísu a omáčku na něj nalít. Podávají se k němu dobré houskové knedlíky, sypané osmaženou žemlí a polité horkým máslem.
 
2. Na větším mělkém kastrole se vaří ve slané vodě kořenová zelenina a cibule. Když je zelenina téměř měkká nakladou se do kastrolu kousky rozkrájeného kapra a vaří zvolna do měkka, opatrně, aby se nerozvařil. Ryba se vyndá, polévka procedí, zelenina promačká do tmavé, řidší zásmažky, promíchá se a dobře povaří, přidá se trochu dobrého vína, něco tmavé zavařeniny, omyté hrozinky a spařené, nadlouho krájené mandle nebo ořechy. Povaří se to, dle potřeby přisladí kouskem do žluta upáleného cukru a okyselí octem nebo citronovou šťávou. Kousky ryby se do toho vloží a nechají odležet do příštího dne, kdy se pokrm ohřeje jako předešlý.


KAPR NA ČERNO (Recept z třicátých let minulého století) KAPR NA ČERNO (Recept z třicátých let minulého století)QR (http://qrcod.cz) -  - www.xkuchtik.cz Akvarijní náplň - filtrační AkvaBIO substrát Matrix do filtračních košů !
AkvaBIO substrát Matrix do filtračních košů
 


Průměr:  2,96 | Hodnotilo: 1505 x
1  |   2  |   3  |   4  |   5  |

 

 

 

Kategorie na xkuchtik.cz