xkuchtik.cz

 

BRAMBOROVÝ NÁKYP (RECEPT Z TŘICÁTÝCH LET MINULÉHO STOLETÍ)

 

POSTUP PŘÍPRAVY: I. 150 g cukru se utře se 3 žloutky, přidá 150 g strouhaných studených brambor, lžička kakaa, z 3 bílků sníh se 60 g ořechů. Peče se ½ hodiny, vychladlý plní marmeládou, též nahoře tence potře a posype strouhanými ořechy.

II. 120 g cukru se utře s 3 žloutky. Pak se dá hrst strouhaných mandlí nebo ořechů, trochu skořice, hřebíčků, 300 g studených strouhaných brambor, vše dobře promíchá a konečně lehce zamíchá sníh z 3 bílků, trochu pečivového prášku nebo jedlé sody a 4 lžíce strouhané housky.

III. 3 žloutky s 90 g cukru se ¼ hodiny tře. Přidá se též z ½ citronu šťáva a kůra, potom 250 g studených strouhaných brambor, ještě dobře umíchá a pak přidá ze 3 bílků tuhý sníh zároveň se 2 lžícemi krupice nebo mouky. Upeče se ve vymazané a vysypané formě a podává s malinovou šťávou. Nebo jsou-li bílky udělá se ze 2 bílků sníh, 100 g cukru do něj přimíchá, nákyp pomaže zavařeninou a sněhem, pocukruje a dá do trouby osušit.

Levný: 1 žlutek se utře se 2 lžícemi cukru, přidá lžička mléka, 160 g strouhaných brambor, 2 lžíce strouhaných ořechů, citronová kůra, na špičku nože sody nebo pečivového prášku, z 2 bílků sníh se 2 lžícemi strouhanky.

 


Vloženo:27. 8. 2015  
http://www.xkuchtik.cz