xkuchtik.cz

 

ROASTBEEF – ROSTBIF (RECEPT Z TŘICÁTÝCH LET MINULÉHO STOLETÍ)

 

Používá se dobře odleželé maso z nízkého boku, zbavené kostí. Pravý anglický roastbeef se upravuje rychle, aby byl uvnitř krvavý. To neodpovídá naší chuti, proto uvádím jen rostbíf po našem způsobu.
POSTUP PŘÍPRAVY: 1. Maso se naklepe, osolí, opepří a pevně sváže motouzem, aby zachovalo tvar. Na omastku se zapění pokrájená cibule, maso v tom obalí a dusí za potřebného podlévání zvolna do měkka. Pak se motouz odstraní, rostbíf nakrájí na tenké plátky, uloží na mísu a pěkně hnědou přírodní omáčkou poleje.
2. Maso se upraví stejně jako předešle, ale nepepří. K zapěněné cibuli se přidají asi 2 rozkrájená rajčata, nějaké zrnko pepře, nového koření, špetka tymiánu a v tom se maso dusí. Omáčka se pak zapráší moukou, podleje vodou, přidá se trochu octa nebo citronové šťávy, kousek cukru a povařená šťáva se procedí na maso, zbavené motouzu a pokrájené na plátky.
3. Na 1 kg masa, upraveného jako v prvním předpise, zpění se na omastku 1 nakrájená cibule a maso na tom dusí. Asi za hodinu potře se sardelovým máslem z 2 sardelí nebo sardelovou pastou s máslem utřenou a dopeče v troubě, při čemž se podlévá polévkou. Měkké maso se vyndá, šťáva zapráší moukou, podleje skleničkou bílého vína a dobře povařená procedí. Rostbíf na všechny tyto způsoby může se podávat s rýží, makarony nebo brambory. Obkládá-li se na míse příkrmem, dá se omáčka zvlášť do omáčníku.

 


Vloženo:17. 8. 2009  
http://www.xkuchtik.cz