xkuchtik.cz

 

POLÉVKOVÉ OMELETKY (RECEPTY Z TŘICÁTÝCH LET MINULÉHO STOLETÍ)

 

OMELETKY
POSTUP PŘÍPRAVY: Utře se 20 g másla se 2 žloutky, přidají se 4 lžíce mléka, osolí se, vmíchá tolik jemné mouky, aby se utvořilo řídké těsto. Naposled se zlehka přimíchá ze 3 bílků sníh. Omeletky se dozlatova upekou na vymazané pánvičce na plotně a když vychladnou, nakrájí se z nich asi 3 cm dlouhé a ½ cm široké nudle. Podávají se k polévce zvlášť.

OMELETKY JEDNODUŠÍ
POSTUP PŘÍPRAVY: 2 celá vejce se v hrnku umíchají s trochou mléka a mouky, aby byl tužší tístko. Osolí se, dobře na hladko vypracuje a přidá mléka tolik, až je těsto jako na řídké kapání. Z toho se pekou tenké omeletky jako předešle.

PAŽITKOVÁ OMELETKA
POSTUP PŘÍPRAVY: 2 vejce se dobře rozšlehají se 2 lžícemi mouky, 1 lžící mléka, 1 lžíci másla, solí a špetkou pečivového prášku nebo jedlé sody. Na pánvičce se rozpálí lžíce masnoty, polovice tístka na to vleje, když počne tuhnout, posype se hojně sekanou pažitkou, zbytek těsta na to naleje a dle potřeby se obrátí nebo dopeče v troubě. Vychladlá se krájí na kostečky a podává k polévce.

TAŠTIČKY S MASEM
POSTUP PŘÍPRAVY: Připraví se těsto poněkud volnější než na nudle, rozválí, plní masovou nádivkou a tvoří taštičky. Taštičky se zavaří do polévky Nádivka: Zbytky masa se umelou, přidá se trochu osmažené cibulky, 1 vejce, lžíce strouhané housky, pepř, sůl, majoránka, vše se dobře rozmíchá. Místo masa se mohou dáti umletá játra.

KRAPLE SE ZELENINOU
POSTUP PŘÍPRAVY: Z nudlového těsta vyválí se tenká placka, rozdělí se ozubeným kolečkem na menší čtverečky. Do každého se da lžička jakékoliv vhodné zeleniny (špenátu, kapusty, karfiolu apod.), na másle odušené, osolené a jemně usekané. Okraje se potírají bílkem, čtverečky přeloží na trojúhelníky a vaří v polévce asi 7 minut.

 


Vloženo:21. 4. 2009  
http://www.xkuchtik.cz